2018

SADC SOUTH ǀǀ IOC ǀǀ EAST AFRICA ǀǀ GREAT LAKES ǀǀ WEST AND CENTRAL AFRICA ǀǀ 

NORTH AFRICA ǀǀ SADC NORTH

SADC SOUTH - COUNTRY WINNERS

Agencies & Regulatory Authority

South Africa - Susannah Faar

 

Agriculture

South Africa - Thato Moagi

 

Arts & Culture

South Africa - Thandi Ntuli

Building & Construction

South Africa - Ipeleng Mkhari

South Africa - Moplebogeng Mashoto

South Africa - Belinda Collins

 

Business & Professional Services

South Africa - Sonja De Klerk

South Africa - LAuren Damant

South Africa - Natasha Parmanand

South Africa - Jennie Newman

Namibia - Charmain Davids

South Africa - Edith Venter

South Africa - Mikateko Chauke

Wholesale and retail

South Africa - Swaddy Leke

Education & Training Academic

South Africa - Makupu Paballo

South Africa - Phuti Rhagophala

South Africa - Diane Belle

South Africa - Ruth Simbao

South Africa - Maud Muchuweti

Education & Training Private 

South Africa - Hellen Ntlatleng

South Africa - Mishjee Cooper

South Africa - Genevive Allen

Welfare and Civil Society Organisations

South Africa - Lungile Zakwe

South Africa - Muleya Mwanayanda

Swaziland - Siphiwe Hlope

 

Manufacturing and Engineering

South Africa - Lurinda Swanepoel

South Africa - Karin Clark

Medical and veterinary

South Africa - Nneile Nkholise

South Africa - Ntanganedzeni Muambazi

South Africa - Pauline Jean Smith

South Africa - CAroline Mbi-Njifor

SME

Lesotho - Ska Mirriam Moteana

Lesotho - Tsoake Fasso

South Africa - Annie Coetzee

South Africa - Sharon Isaac

South Africa - Cara Nortman

South Africa - Motshidiso Mngomezulu

South Africa - Erna BAsson

South Africa - Linda Dloa

South Africa - Roxanne Page

Financial Services 

Swaziland - Lomakosetire Tshabalala

South Africa - Ency Litsoane

Namibia - Elaine Dina

South Africa - Hanlie Kroese

Government - Employed Official

Namibia - Martha Mabombo

Zwaziland - Cythia Sibentile Dlamini

Logistics & Shipping

South Africa - Lise Van De Berg

Sport

South Africa - Elizabeth Addison

 

Tourism & Leisure

South Africa - Wendy Alberts

South Africa - Hellen Hansen

 

 

IOC - COUNTRY WINNERS

Aviation

Mauritious - Bhavna Mungur

 

Arts & Culture

Mauritius - Aadilah Budullah

Business & Professional Services

 

 

Education & Training Private

Mauritius - Sameera Koytratty

 

ICT

Mauritius - Zulaikha Sunthbocus

Government - Employed Official

Seychelles - Rosie Bistoquet

Logistics and Shipping

Madagascar - Fazillah Tajoo

Medical and Veterinary

Media

Mauritius - Aisha Alle

 

Sport

Mauritius - Lana Demorelos

Tourism & Leisure

Mauritius - Nadine Catherine

Mauritius - Bomika Ghunsam

Welfare and Civil Society Organisations 

Mauritius - Rosemary Elizabeth

EAST AFRICA - COUNTRY WINNERS

Government - Employed Official

Kenya - Purity Githonga

Financial Services

Kenya - Gladys Karuri

 

Arts & Culture

Tanzania - Rebbecca Corey

Business & Professional Services

Tanzania - Stella Ndikimi

 

ICT

Kenya - Laura Wamunyu

Tourism & Leisure

Tanzania - Prema Lalji

Tanzania - Zainab Ansell

Kenya - Tasneem Adamji

Kenya - Sarah Kamotho

Manufacturing and Engineering

Kenya - Ruth Mwanzia

Chemical, Pharmaceutical & Petrochemical

Tanzania - Shemima Somji

Welfare and Civil Society Organisations 

Kenya - Diana Gichengo

GREAT LAKES - COUNTRY WINNERS

Building and Construction

Uganda - Batul Sabunwala

Business & Professional Services

Uganda - Annet Ahimbisibwe

 

Arts & Culture

Uganda - Patricia Ayo

 

Automotive & Components

Uganda - PAuline Korukondu

Aviation

Uganda - Isabella Tustanovska

Chemical, Pharmaceutical & Petrochemical

Rwanda - Ines Buki

Welfare and Civil Society Organisations 

Uganda - Lily Ajarova

Uganda - Musaazi Yunia

 

SADC NORTH - COUNTRY WINNERS

Agencies & Regulatory Authority

Zambia - Mariam Chibaya

 

Agriculture

Botswana - Tumelo Mphengula

 

Arts & Culture

Zimbabwe - Ammara Brown

 

Business & Professional Services

Zambia - Pamela Kabaso

 

Education & Training Academic

 

Education & Training Private 

Botswana - Onalenna Kgokgwe

 

Tourism & Leisure

Zambia - Sithembile Kayumba 

Welfare and Civil Society Organisations 

Zimbabwe - Priscilla Musoki

Building and Construction

Zimbabwe - Kudzai Manyande

Welfare and Civil Society Organisations 

Zambia - Angela Miyanda

Zimbabwe - Grace Chirenje

Zimbabwe - Lois Chingadu

Financial Services 

Zimbabwe - Manyara Chigunduru

WEST & CENTRAL AFRICA - COUNTRY WINNERS

Arts and Culture

Nigeria - Tasim Lawson

 

Building & Construction

Cameroon - Tim Immaculate

Ghana - Karen Evans

ICT

Nigeria - Eku Edun

Cameroon - Charlotte Horore

Manufacturing & Engineering

Ghana - Noble Catherine

Media

Ghana - Belinda Baidoo

Medical and Veterinary

Ghana - Lynda Decker

Ghana - Dorothy Yabo

 

Financial Services

Ghana - Abiola Bawuah

Senegal - Elizabeth Ropsiello

Welfare and Civil Society Organisations 

DRC - Therese Mema

Benin - Wadochedoun Aimee

NORTH & MIDDLE AFRICA - COUNTRY WINNERS

Arts and Culture

Egypt - Hend Riad

Egypt - Mariam Hazeem

 

Welfare and Civil Society Organisations

Egypt - Safaa Hassan

2017 COUNTRY WINNERS

SADC SOUTH ǀǀ IOC ǀǀ EAST AFRICA ǀǀ GREAT LAKES ǀǀ WEST AND CENTRAL AFRICA ǀǀ 

NORTH AFRICA ǀǀ SADC NORTH

SADC SOUTH - COUNTRY WINNERS

Agencies & Regulatory Authority

South Africa - Vikashnee Harbhajan

 

Agriculture

South AfricaAdri Kitshoff-Botha

 

Arts & Culture

South Africa - Molemo Moiloa Gapare

 

Automotive & Components

South Africa - Valentia Hobbs

 

Building & Construction

South Africa - Vino Govender

 

Business & Professional Services

South Africa - Carol Weaving

Chemical, Pharmaceutical & Petrochemical

South Africa - Doreen Kosi

 

Education & Training Academic

South Africa - Dr Bernadette Judith Johnson 

 

Education & Training Private 

NamibiaEmma Kakona

South Africa - Stacey Diane Brewer 

 

Financial Services 

South Africa - Kaunapaua Ndilula

South Africa - Dr Mampiti Elizabeth Matete

 

Government - Employed Official

South Africa - Dr Rolene Wagner

ICT 

South AfricaDr Madelise Grobler

 

Logistics 

South AfricaFatima Sullivan

 

Medical and veterinary

South Africa - Marissa Nel 

Mining

South Africa - Dikeledi Nakene

Public Enterprises

South Africa - Ayanda Noah

 

SME

South Africa - Nisha Maharaj

South Africa - Fariyal Mukaddam

South Africa - Grace Mumo Mlimo

Public Enterprises

South Africa - Ayanda Noah

 

Sport

South Africa - Dorah Vuyelwa Mngwevu

South Africa - Dr Melanie Jacobs

 ​

Tourism & Leisure

South Africa - Wendy-Ann Alberts

 

Welfare and Civil Society Organisations 

South Africa - Louise Driver

IOC - COUNTRY WINNERS

Agriculture

Mauritius - Jyoty Soomarooah

 

Arts & Culture

Mauritius - Katrin Caine

 

Business & Professional Services

Mauritius - Madhavi Ramdin-Clark 

 

Education & Training Academic

Seychelles - Shella Marie Mohidee

 

Financial Services 

Mauritius - Imalambaal Kichenin 

 

Government - Employed Official

Mauritius - Her Excellency Usha

Dwarka Canabady

Logistics and Shipping

Mauritius - Fazillah Tajoo

Madagascar - Volana Harimanitra

Medical and Veterinary

Mauritius - Appadoo-Leelch Meera 

SME

Mauritius - Marie Pascale Sandy Sharon Marion

 

Sport

Mauritius - Lana Vroublevskaia de Morelos

Tourism & Leisure

Seychelles - Daniella Payet-Alis

EAST AFRICA - COUNTRY WINNERS

Agencies & Regulatory Authority

Kenya - Jacinta M Nzioka

Agriculture

KenyaDr Felister Wambugha Makini

 

Arts & Culture

Kenya - Ayeta Anne Wangusa

 

Business & Professional Services

Tanzania - Sujata Hanif Jaffer 

 

ICT

Kenya - Dr Shikoh Gitau

Media

Kenya - Julie Gichuru

 

SME

Kenya - Munira Twahir

Kenya - Jennifer Nafula Barassa

Tourism & Leisure

Kenya - Jane Wanjiru Macharia-Gituto

Tanzania - Mary Consolata Kalikawe

Welfare and Civil Society Organisations 

Kenya - Jennifer Kabura Karina

GREAT LAKES - COUNTRY WINNERS

Agencies & Regulatory Authority

Uganda - Jane Okot P'Bitek Langoya

Agriculture

UgandaJudith Bakirya

 

Arts & Culture

Uganda - Patricia Otoa Ayo

 

Automotive & Components

Uganda - Florence Sempebwa Makada

Education & Training Academic

Rwanda - Aline Mpinga Kabanda

SME

Uganda - Annet Ayamba 

Tourism & Leisure

Uganda - Irene Nalwoga

Welfare and Civil Society Organisations 

Uganda - Joyce Namirimo Tamale

SADC NORTH - COUNTRY WINNERS

Agencies & Regulatory Authority

Zambia - Miriam Musindi Akayombokwa Chiyaba

Malawi - Roza Madaro Mbilizi

Botswana - Dr Boitumelo Mogome-Maseko

Zimbabwe - Patience Gandiwa

 

Agriculture

ZambiaTeija Marika Lublinkhof

 

Arts & Culture

Zimbabwe - Selmor Mtukudzi

ZambiaFaith M. Kabende

 

Business & Professional Services

Zimbabwe - Eng. Farai Mavhiya-Bhiza 

Botswana - Michelle Adelman

 

Education & Training Academic

Zimbabwe - Stylish Magida

ZambiaProf J. Anitha Menon

 

Education & Training Private 

ZimbabweDr Faith Kudakwashe Nyamukapa

 

Financial Services 

Zimbabwe - Grace Muradzikwa

Government - Employed Official

Botswana - Rose Nunu Seretse

ICT 

ZimbabwePfungwa Chamanga

Zambia - Chimuka Malawo Moore

 

Logistics 

Zambia - Nomsa Nontsikelelo Mataka Mumba

 

Manufacturing & Engineering

Malawi - Karen Elizabeth Scott

ZimbabweTendesi Stella Makunike

Media

ZimbabweTsitsi Grace Madhodha

Zambia - Faith Margaret Musonda

Medical and Veterinary

Zimbabwe - Pester Siraha 

 

SME

Zambia - Namucana Catherine Musiwa

 

Welfare and Civil Society Organisations 

Malawi - Martha Khonje

WEST & CENTRAL AFRICA - COUNTRY WINNERS

Agriculture

Nigeria - Nkiru Okpareke

 

Building & Construction

Cameroon - Tim Immaculate Bih

Business & Professional Services

DRC - Patricia Veringa-Gieskes

Chemical, Pharmaceutical & Petrochemical

Nigeria - Dr Ebere Igboko Ekpunobi

Government - Employed Official

Ghana - Magdalene Ewuraesi Apenteng 

Manufacturing & Engineering

Ghana - Noble Catherine N.E.A Coffie

DRCDr Ngalula Sandrine Mubenga

Ivory CoastMaidie Elizabeth Ayele Arkutu 

Media

Cameroon - Amy Ngwangunu Banda Youmbi

GhanaEdith Dankwa

Medical and Veterinary

Ghana - Dr Lynda Decker 

 

SME

Ghana - Harmony Seyram Attise

Ghana - Mary Naa Adoley Bruce

Ghana - Sheila Azuntaba

Cameroon - Ngo Yetna Augustine Audrey Chicot

Ghana - Awurabena Okrah

Ghana - Karen Evans Halm

annelizew@ceomag.co.za 

 

 

Physical Address​

61 Herderkruin Crescent |

Woodhill Estate | Pretoria |

South Africa

Postal Address

PO BOX 66650

Woodhill

Pretoria

0076

CONTACT US

 

Tel: +27 667 6623

Tel: +27 12 667 6623

Fax: +27 12 667 6624

E-mail: nyashar@ceomag.co.za