2018

SADC SOUTH ǀǀ IOC ǀǀ EAST AFRICA ǀǀ GREAT LAKES ǀǀ WEST AND CENTRAL AFRICA ǀǀ 

NORTH AFRICA ǀǀ SADC NORTH

SADC SOUTH FINALISTS

Agencies and Regulatory Authorities 

South Africa - Makgomo Umlaw

Agriculture

South Africa - Kayleen Hurly

South Africa - Preline Swart

Arts and Culture

South Africa - Busisiwe Lukhele

South Africa - Thandi Ntuli

Automotive and Components

South Africa - Hayle Eagle

South Africa - Nkatheko Mathebula

Financial Service

Namibia - Dandagos Melani

Namibia - Kaunapaua Ndilula

Gorvenment: Employed Official

South Africa - Nthabiseng Malinga

South Africa - Tuletu Njengele

South Africa - Betty M Molemela

Manufacturing and Engineering

South Africa - Sonia Paiva

Media

South Africa - Rehema ISA

South Africa - Farah Fortune

Tourism and Leisure

South Africa - Anja Viljoen

South Africa - Reboneng Mkosi

South Africa - Sandy Wood

Building and Construction

South Africa - Jabu Serithi

Business and Professional Service

South Africa - Babalwa Fatyi

South Africa - Noelene Kotschan

South Africa - Nadine Kater

South Africa - Devi Moodley

South Africa - Grace Mlimo

South Africa - Nathalie Chinje

South Africa - Queeneth Shingage

Education and Training: Academic

South Africa - Natalie Cunningham

Education and Training: Private

South Africa - Alison Jane

ICT

South Africa - Darleen Dimitri

South Africa - Puleng Kwele

South Africa - Madelein De Beer

Logistics and Shipping

South Africa - Gladys Ncube

South Africa - Pascale Noyau

South Africa - Jennifer Retief

South Africa - Maria Du Preez

SME

South Africa - Ntshantsha Majobozi

Sport

South Africa - Dorah Vuyelwa

South Africa - Martine Mwamwenzie

Welfare and Civil Society Organisation

South Africa - Manyara Munzara

IOC FINALISTS

ARTS AND CULTURE

Government: Employed Official

Mauritius - Nalini Luckeenarain

Manufacturing and Engineering

Mauritius - Noreen Ramjane

Media

Mauritius - Lalita Jungee Anousha

EAST AFRICA FINALISTS

Agriculture

Kenya - Emmie Wachira

Arts and Culture

Kenya - Lorella Jowi

Business and Professional Service

Kenya - Gloria Otieno

Chemical, Pharmaceutical & Petrochemica

Tanzania - Deevia Malsater

Education and Training: Academic

Tanzania - Rosemary Mukama

Financial Service

Kenya - Nozipho Makhoba

ICT

Kenya - Chaula Ganatra

Media

Kenya - Terryanne Chebet

Tourism and Leisure

Kenya - Florence Njau

Kenya - Joyce Kienji

GREAT LAKES FINALISTS

EDUCATION AND TRAINING: ACADEMIC

AGENCIES AND REGULATORY AUTHORITIES

Uganda - Jeniffer Musisi

Business and Professional Service

Uganda - Damalie Mukiibi

Education and Training: Academic

Uganda - Josephine Asege

Education and Training: Private

Uganda - Jover Byarugaba

Media

Uganda - Rita Kabatunzi

Medical 

Uganda - Maria Goretti

Tourism and Leisure

Uganda - Joan Else

Welfare and Civil Society Organisation

Uganda - Teddy Curran

SADC NORTH FINALISTS

Agriculture

Botswana - Tumelo Mphengula

Arts and Culture

Zambia - Agnes Yombwe

Zimbabwe - Nancy Mteki

Education and Training: Academic

Zimbabwe - Florence Mutambanegwe

Zimbabwe - Sinikiwe Gwatidzo

Zambia - Alice Shemi

Zimbabwe - Stylish Magida

Zimbabwe - Idha Sithole Niang

Education and Training: Private

Botswana - Lydia Nyati

Business and Professional Service

Zimbabwe - Farai Bhiza

Financial Service

Zimbabwe - Edna Mukurazhizha

Zimbabwe - Ruth Simuyemba

Medical & Veterinary

AGENCIES AND REGULATORY AUTHORITIES

Zimbabwe - Patience Gandiwa

ICT

Zimbabwe - Pfungwa Chamanga

Manufacturing and Engineering

Zimbabwe - Farai Kasese

Media

Zimbabwe - Tsitsi Madhodha

Zimbabwe - Tarisai Chikocho

Zimbabwe - Felistas Murata

NORTH & MIDDLE AFRICA

Logistics and Shipping

Egypt - Mana Roushdy

Media

Egypt - Lydia Kamel

WEST & CENTRAL AFRICA

AGENCIES AND REGULATORY AUTHORITIES

Ghana - Slyvia Answa

Arts and Culture

Nigeria - Adenrele Sanariwo

Ghana - Ankhor Pearl

Business and Professional Service

Ghana - Lydia Bawa

Education and Training: Academic

Ghana - Angela Acheampong

Ghana - Marian Nkansah

Financial Service

Ghana Abena Brigidi

Government: Employed Official

Nigera - Dorcas Ajiboye

Manufacturing and Engineering

Ghana - Nana Afua Sarpong

Media

Cameroon - Makang Mireille

Tourism and Leisure

Ghana - Cynthia Adjei

Tourism and Leisure

Kenya - Lorna Seela

Welfare and Civil Society Organisation

Cameroon - Fadimatou Simo

Cameroon - Maximiliene Ngome

Cameroon - Mathilda Muhindo

2017

SADC SOUTH ǀǀ IOC ǀǀ EAST AFRICA ǀǀ GREAT LAKES ǀǀ WEST AND CENTRAL AFRICA ǀǀ 

NORTH AFRICA ǀǀ SADC NORTH

SADC SOUTH FINALISTS

Agriculture

Preline Carmen Swart

Dr Kathleen Mary Hurly

Government: Employed Officials

Tuletu Ntombomzi Njengele

Martha Mbombo

Arts & Culture

Thandi Ntuli

Lorraine Maisel

ICT

Puleng Kwele

Madelein de Beer

Building & Construction

Molebogeng Mashoto Leshabane

 

Medical & Veterinary

Dr Pauline Jean Smith

Business & Professional Services

Hilda Lunderstedt

Sonja de Klerk

Babalwa Fatyi

Small, Medium & Large Enterprises

Linda Dlova

Matshidiso Portia Mngomezulu

Cara Nortman

Education & Training: Academic

Prof Ruth Simbao

Sport

Elizabeth Liz Addison

Education & Training: Private

Mishje Cooper

Tourism & LEISURE

Reboneng Meisie Nkosi

Helen Hansen

Financial Services

Hanlie Kroese 

Welfare & Civil Society Organisations

Lungile Zakwe

Manyara Angeline Munzara-Chawira

IOC FINALISTS

ARTS AND CULTURE

Mauritius - Aadilah Budullah

EDUCATION AND TRAINING: ACADEMIC

Mauritius - Associate Professor Manta Devi Nowbuth


GOVERNMENT-EMPLOYED OFFICIAL

Mauritius - Nirmala Nababsing

Mauritius - Dr Nalini Devi Luckheenarain

SME

Mauritius - Nadine Catherine

TOURISM AND LEISURE

Mauritius - Bomika Devika Ghunsam

EAST AFRICA FINALISTS

ARTS AND CULTURE

Kenya - Joy Akoth Mboya

BUSINESS & PROFESSIONAL SERVICES

Tanzania - Stella Ndikimi

EDUCATION AND TRAINING: ACADEMIC

Kenya - Milly Mbelesia Kizili

SME

Kenya - Evelyn Mumbe Kasina 

TOURISM AND LEISURE

Tanzania - Prema Lalji

WELFARE AND CIVIL SOCIETY ORGANISATIONS

Kenya - Caren  Wakoli

Kenya - Joyce Wanderi-Maina

GREAT LAKES FINALISTS

EDUCATION AND TRAINING: ACADEMIC

Rwanda - Dr Laetitia Nyinawamwiza

SADC NORTH FINALISTS

ARTS AND CULTURE

Zambia - Clare Whitehead Mateke

Zambia - Agnes Ng'ambi Yombwe

EDUCATION AND TRAINING: ACADEMIC

Zambia - Dr Alice Phiri Shemi

Zambia - Dr Christine Phiri Mushibwe

Financial Services

ZambiaAgnes Nyondo Chakonta

Zimbabwe - Edna Mukurazhizha

Medical & Veterinary

ZambiaDr Musonda Rosemary Sunkutu

WEST & CENTRAL AFRICA

MEDIA

Ghana - Belinda Baidoo

sme

Ghana - Hannah Bertilla Acquah

Ghana - Jacqueline Adwoa Kessie

Ghana - Rita Kusi

annelizew@ceomag.co.za 

 

 

Physical Address​

61 Herderkruin Crescent |

Woodhill Estate | Pretoria |

South Africa

Postal Address

PO BOX 66650

Woodhill

Pretoria

0076

CONTACT US

 

Tel: +27 667 6623

Tel: +27 12 667 6623

Fax: +27 12 667 6624

E-mail: nyashar@ceomag.co.za